آیا تاثیر موسیقی در زندگی ما حقیقت دارد؟ [12 نکته مهم]

آیا تاثیر موسیقی در زندگی ما حقیقت دارد؟ [12 نکته مهم]

آیا تاثیر موسیقی در زندگی ما حقیقت دارد؟ موسیقی یکی از بزرگترین آفرینش‌های بشری به شمار می‌رود و می‌توان آن را نوعی خلاقیت و هنر تعریف کرد. موسیقی و یا آهنگ در حال حاضر بخش قابل توجهی از زندگی انسان را در بر گرفته و یکی از بهترین روش‌های بیان احساسات و عواطف افراد است.

music

تاکنون بارها و بارها شنیده‌ایم که عده زیادی از انسان‌ها برای تسکین دادن به دردهای خود در زندگی از موسیقی استفاده کرده و آن را راهکاری فوق العاده موثری برای رها شدن از درد و عذاب‌های خود به حساب می‌آورند. چرا که موسیقی می‌تواند آرامش بسیار زیادی را به افراد هدیه داده و یا استرس و نگرانی‌ها را کاهش دهد. در این مقاله به ارائه مطالبی درباره موسیقی خواهیم پرداخت و تاثیرات آن را در زندگی روزمره انسان‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد .

 

تاثیر موسیقی در زندگی روزمره

تاکنون پژوهش‌های بسیار زیادی در زمینه تاثیرات موسیقی در زندگی انسان انجام شده است. این تاثیرات به اندازه‌ای هستند و قدرت آن‌ها به گونه‌ای است که امروزه روشی درمانی به نام موسیقی درمانی به وجود آمده است که از طریق آن بسیاری از افسردگی‌ها و ناراحتی‌های روحی و جسمی کاهش پیدا می‌کند.

 

تاثیر موسیقی در زندگی روزمره

 

مطابق با نتایج این پژوهش‌ها، موسیقی، یک روش درمانی بسیار قوی و موثر است و نقش مهمی در آرام بخشی به افراد دارد. در لحظات شاد نیز موسیقی این توان را دارد که شما را سرحال‌تر و پر انرژی‌تر سازد. موسیقی به رشد مغز منجر شده و اعتماد به نفس شما را نیز افزایش می‌دهد.

موسیقی قادر است در تمامی ابعاد و جوانب زندگی بشر چه ابعاد جسمانی و چه روحی و روانی، نقش موثری بر عهده بگیرد. در ادامه به چند نمونه از تاثیرات موسیقی در زندگی انسان اشاره خواهیم کرد. در ضمن اگر میخواهید در رابطه با فواید یادگیری موسیقی بدانید کلیک کنید.

 

افزایش قدرت خلاقیت و بهبود عملکرد مغز

از آنجایی که یک آهنگ خلاقیت بسیار زیادی با خود همراه دارد، پس می‌تواند ذهن شنونده را نیز خلاقانه‌تر سازد. وقتی ذهن شما خلاقانه‌تر عمل کند این امکان را به دست خواهید آورد که به افکار خود سر و سامان داده و یا آن‌ها را بهبود بخشید. موسیقی می‌تواند آگاهی‌های شما را نیز افزایش دهد.

مطابق با نتایج پژوهش‌هایی که در رابطه با آثار موسیقی در زندگی و ذهن افراد انجام شده، آهنگ می‌تواند به بهبود شنیدن شنونده کمک کند و یا میزان ادراک او را افزایش دهد.

 

افزایش قدرت خلاقیت و بهبود عملکرد مغز

 

چرا که به طور معمول شنوندگان یک آهنگ، نهایت سعی و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا آنچه را که می‌شنوند ادراک کرده و آن را به خوبی به خاطر بسپارند تا بتوانند به دیگران هم منتقل کنند. به همین دلیل با شنیدن یک موسیقی، توان ادراک مغز و ضمیر ناخودآگاه شما هم بیشتر خواهد شد.

 

بیان خلاقانه احساسات و عواطف درونی

شاید بتوان یکی از مهمترین تاثیرات موسیقی در زندگی انسان را همین عامل بیان احساسات و عواطف و درونیات به شمار آورد. افرادی که به نواختن آهنگ اقدام می‌کنند، می‌توانند آهنگ‌هایی را ساخته و آن‌ها را ارائه دهند که نشان دهنده افکار و احساسات درونی‌شان است.

بدون اینکه نیازی به بیان احساس با کلمات داشته باشند. از سوی دیگر افراد شنونده نیز با استفاده از قدرت خلاقیت خود قادر به ادراک احساس و مفهوم مد نظر نوازنده خواهند بود.

 

بهبود عملکرد حافظه

شنیدن موسیقی به شما کمک می‌کند تا توانایی‌های حافظه خود را نیز رشد، توسعه و بهبود دهید. همان‌طور که می‌دانید ادراک موسیقی به طور کامل با نیمکره چپ مغز شما در ارتباط است. حافظه و محل اصلی حفظیات نیز درست در همین نقطه است.

 

بهبود عملکرد حافظه

 

پس اگر بخواهید با استفاده از آهنگ به رشد نیمکره مغز خود کمک رسانده و آن را تقویت کنید، خود به خود عملکرد حافظه را نیز تقویت خواهید کرد و از این طریق به افزایش یادگیری‌ها و حفظیات کمک خواهید رساند.

به همین دلیل برخی بر این باورند که آهنگ‌ها و موسیقی‌ها راهکاری بسیار مناسب و قدرتمند برای یادگیری چیزهای جدید هستند، آن هم با سرعتی بسیار بالا.

 

بهبود سلامت و آرامش روان

در شرایط امروز جوامع که انسان‌ها با دغدغه‌های بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، بهبود سلامت و آرامش روان نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. بسیاری از افراد به دنبال استفاده از روش‌هایی هستند تا با به کارگیری آن‌ها بتوانند سلامت بدن و آرامش روان خود را حفظ کرده و آن را تقویت کنند.

این افراد می‌توانند از تاثیرات موسیقی در زندگی انسان بهره‌مند شده و از این راهکار برای سلامت روحی، روانی و جسمی خود استفاده کنند. موسیقی می‌تواند مغز شنونده را تحریک کرده و به تسکین دردهای او کمک رساند. کاهش استرس و تقویت حافظه از دیگر مواردی است که به سلامت جسم و آرامش روح شما کمک می‌کند.

 

بهبود سلامت و آرامش روان

 

در واقع گوش دادن به یک آهنگ مناسب نقش یک ماساژور قدرتمند را برعهده گرفته و باعث می‌شود تا روح و روان شما آرام‌تر شود. اما برای اینکه بتوانید از موسیقی به عنوان یک راهکار موثر برای دور شدن از اضطراب و نگرانی استفاده کنید باید حواستان به نوع موسیقی که انتخاب می‌کنید نیز باشد.

این احتمال وجود دارد که با انتخاب یک آهنگ نامناسب و گوش سپردن به آن به جای تاثیرات مثبت و مفید، آثار و تاثیرات منفی موسیقی را مشاهده کنید. اگر بعد از فعالیت‌های فیزیکی و یا ورزشی به یک موسیقی آرام بخش گوش سپارید، فشار خون شما کاهش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و ضربان قلبتان نیز آرام خواهد شد. شنیدن آهنگ و یا نواختن آن تاثیر قابل توجهی در بهبود خلق و خو و اخلاق شما خواهد داشت و بهبود زوال عقل نیز منجر خواهد شد. اگر میخواهید با بهترین آهنگساز سینما آشنا شوید کلیک کنید.

 

تحمل بیشتر سختی‌ها

در صورتی که شما بتوانید در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره و یا کار کردن به یک موسیقی آرام نیز گوش سپارید با سرعت بالا احساس خستگی نخواهید کرد. از سوی دیگر این توان را به دست خواهید آورد که به راحت‌ترین شکل ممکن سختی‌های کار و دشواری‌های آن را تحمل کنید.

 

کاهش دردهای جسمانی

تاکنون پژوهش‌های بسیار زیادی در حوزه تاثیرات موسیقی بر جسم افراد انجام شده است. بر اساس این تحقیق‌ها پژوهشگران به نتایج جالب توجهی دست پیدا کرده‌اند. برای نمونه به این نکته پی برده‌اند که گوش سپردن به یک موسیقی می‌تواند نقش و سهم موثری در کاهش بسیاری از دردهای جسمانی از قبیل درد مفاصل داشته باشد و بدنی آرام را به شما هدیه دهد.

 

کاهش دردهای جسمانی

 

با گوش سپردن به یک آهنگ ملایم و آرام، در بدن شنونده هورمونی به نام آندروفین آزاد خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید ترشح و تولید این ماده کمک می‌کند تا فرد درد کمتری را احساس کند و همین به او حس آرامش خواهد داد.

حتی در برخی از پژوهش‌ها به این نتیجه دست پیدا کرده‌اند که موسیقی به کنترل احساسات و هیجانات درونی افراد کمک رسانده و از این طریق آن‌ها را در برابر دردهای جسمانی مقاوم‌تر خواهد ساخت. علاوه بر کاهش دادن دردهای جسمانی و فیزیکی، گوش سپردن به موسیقی در پیشگیری از ایجاد بیماری‌ها نیز نقش موثر دارد.

اگر شما به یک موسیقی مناسب گوش سپارید نقش قابل توجهی هم در تقویت سیستم بدنی خود ایفا خواهید نمود. چرا که کمک می‌کنید تا سطح و میزان هورمون کورتیزول در بدنتان با کاهش شدیدی مواجه شود. این موضوع نیز موجب می‌شود تا سیستم ایمنی بدنتان بالاتر برود. همان‌طور که می‌دانید ترشح زیاد کورتیزول در بدن و تولید بیش از اندازه آن به کاهش سیستم ایمنی بدن منجر خواهد شد.

 

احساس شادی و رضایت

در بدن انسان هورمون‌های بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام نقش و وظایف خاصی را در بدن بر عهده گرفته‌اند. یکی از این هورمون‌های بسیار مهم و موثر، هورمون دوپامین است.

 

احساس شادی و رضایت

 

ترشح این هورمون باعث می‌شود تا احساس شادی و رضایت در فرد به وجود آید. در مواقعی که شما به یک آهنگ دلنشین گوش می‌سپارید کمک می‌کنید تا این هورمون در بدنتان ترشح و تولید شود. با ترشح این هورمون از کارهای خود لذت بیشتری خواهید برد و از این طریق زندگی و لحظات شادتری را پشت سر خواهید گذاشت.

از سوی دیگر گوش سپردن به آهنگ می‌تواند اعصاب بسیار زیادی را در مغز شما فعال نماید که این عامل نیز به افزایش قدرت نبوغ و خلاقیت شما منجر خواهد شد. اگر میخواهید بدانید ان اف تی موزیک چیست کلیک کنید.

 

بهبود و حل مشکلات خواب

یکی از مهمترین تاثیرات موسیقی در زندگی انسان برطرف ساختن مشکلات مربوط به خواب است. همان‌طور که می‌دانید خواب موضوع بسیار با اهمیتی برای افراد بوده و به عملکرد مناسب بدن کمک می‌کند. خواب می‌تواند انرژی لازم برای فعالیت‌های روزمره را نیز فراهم کند.

پس توجه به آن و حل و فصل مشکلات مربوط به خواب موضوع بسیار مهمی است. با وجود اهمیت بسیار بالای خواب بسیاری از افراد با مشکل در این زمینه مواجه شده‌اند.

برخی از افراد نمی‌توانند خواب آرام و راحتی را تجربه کنند و یا حتی به راحتی به خواب بروند. یکی از راهکارهایی که به این افراد توصیه می‌شود گوش سپردن به یک آهنگ دلنشین پیش از خواب است.

 

بهبود و حل مشکلات خواب

 

کاهش وزن و لاغری

شاید تاثیر موسیقی در کاهش وزن و لاغری برایتان کمی عجیب و غریب به نظر برسد. اما در هر صورت باید بدانید که گوش کردن به یک موسیقی آرامش بخش به شما کمک خواهد کرد تا غذای خود را با آرامش بیشتری میل کنید.

در این صورت مدت زمان بیشتری را به صرف غذا اختصاص داده خواهید داد. در چنین شرایطی مغز شما نیز عملکرد مناسب‌تری را به نمایش خواهد گذاشت و پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۲۰ دقیقه احساس سیر شدن را به شما ارائه خواهد داد. پس خود به خود غذای کمتری مصرف خواهید کرد. این عامل نیز به کاهش وزن و لاغری منجر خواهد شد.

 

بالا بردن استقامت بدن در هنگام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی

بسیاری از ما در پارک‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خود افرادی را مشاهده کرده‌ایم که در حین ورزش و یا انجام فعالیت‌های فیزیکی به یک موسیقی نیز گوش می‌سپارند. سعی و هدف اصلی این افراد این است که با گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه خود فعالیت‌های بدنیشان را به بهترین شکل ممکن انجام داده و یا ورزش با کیفیت‌تری را تجربه کنند.

 

بالا بردن استقامت بدن در هنگام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی

 

در حقیقت یکی از مهمترین تاثیرات موسیقی در زندگی انسان در چنین شرایطی خود را نشان می‌دهد. اگر در حین ورزش کردن به یک موسیقی آرام و مناسب نیز گوش کنید استقامت بدنی خود را افزایش زیادی خواهید داد و فشارهای ناشی از ورزش کردن را به راحت‌ترین نحو ممکن تحمل خواهید کرد. در این صورت انگیزه و انرژی و هیجان بیشتری هم برای ورزش کردن خواهید داشت.

 

آرامش در هنگام رانندگی

بسیاری از رانندگان بلافاصله بعد از قرار گرفتن در اتومبیل خود به یک آهنگ نیز گوش می‌سپارند. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که تاثیرات موسیقی در حین رانندگی هم بعد و جنبه منفی دارد و هم جنبه مثبت آن فراوان است. این عامل به طور کامل به انتخاب نوع آهنگ شما بستگی دارد.

نتایج پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد که گوش سپردن به یک آهنگ ملایم و آرامبخش در حین رانندگی کمک می‌کند تا شما عملکرد مناسب‌تر و خلق و خوی مطلوب‌تری از خود به نمایش بگذارید. رانندگانی که به آهنگ‌های ملایم گوش می‌سپارند، علاوه بر برخورد‌های مناسب‌تر و شایسته‌تر، کمتر با آسیب‌ها و اتفاقاتی از قبیل تصادف مواجه خواهند شد.

 

آرامش در هنگام رانندگی

 

در حالی که اگر رانندگان به آهنگ‌های خشن و تند گوش بسپارند، هیجانات بیشتری را تجربه خواهند کرد. این افراد در بیشتر موارد با سرعت‌های بسیار بالا و غیر مجاز رانندگی کرده و احتمال بروز اتفاقاتی مانند تصادف برای آن‌ها بسیار بیشتر است.

بنابراین اگر در شهرهای پرترافیک زندگی می‌کنید و یا ساعات زیادی را در مسیرهای طولانی پشت سر می‌گذارید بهتر است برای برطرف کردن خستگی خود و رفع کسالت و بی حوصلگی به یک موسیقی آرام بخش و ملایم گوش سپارید تا کمک کند مغز شما از تنش و ناآرامی‌ها دور شود.

 

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد تاثیرات موسیقی در زندگی انسان فراوان بوده و حتی کسب و کار، رفت و آمد و .. را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اما با این حال انتخاب نوع مناسب موسیقی نیز اهمیت خاصی دارد.

گوش سپردن به همه موسیقی‌ها به طور حتم برای شما لذت بخش نخواهد بود و آن تأثیرات مثبتی را که انتظار دارید به دنبال نخواهد داشت. حتی در بعضی از مواقع انتخاب یک موسیقی نامناسب استرس‌ها و نگرانی‌های شما را افزایش نیز خواهد داد.

پس سعی اصلی شما بر این باشد که مطابق با شخصیت خود و علائقتان، نوع مناسب موسیقی را انتخاب کرده و به آن گوش دهید تا مثبت‌ترین تاثیرات موسیقی در زندگی انسان را تجربه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

برای دسترسی به فایل های رایگان و اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز وارد کانال تلگرام شوید.

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد