موسیقی هاوس چیست و چه تفاوتی با سبک تکنو دارد؟

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 17 آوریل 2021

موسیقی هاوس یکی از ژانرهای موسیقی به شمار می رود که گروه گسترده ای از سبک های موسیقی الکترونیک را در بر می گیرد. در مورد ساختار ترانه در این نوع موسیقی می توان اینگونه گفت که به طور معمول شامل موارد متفاوتی مانند یک مقدمه، ترجیع بند (chorus)، قسمت های نظمی مختلف (verse)، قسمت میانی و یک قسمت پایانی (outro) است. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد سبک موسیقی شوید وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

رشد و پیشرفت این سبک از موسیقی از اوایل دهه 80 میلادی شکل گرفت آن هم بعد از اینکه سبک موسیقی دیسکو رایج شد. اکثر دی جی ها سعی کردند موسیقی دیسکو را به گونه ای که کمتر شبیه موسیقی پاپ باشد، تغییر دهند. نحوه تولید موسیقی هاوس (House) به طور معمول روی لوپ های سنگین باس و توسط یک سینتی سایزر و یا از سمپل هایی از ترانه های دیسکو است. تمپوهایی که در ترانه های این ژانر موسیقی وجود دارد بین 118 تا 135 بایت بر دقیقه است.

 

شهر شیکاگو، مأمن اصلی موسیقی هاوس

 

موسیقی هاوس

 

مأمن و موطن اصلی سبک هاوس ایالت ایلینویز و شهر شیکاگو آمریکا است و در حقیقت همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم این سبک از موسیقی کار خودش را از دهه 80 میلادی یعنی جایی که موسیقی سبک دیسکو آخرین نفس های خودش را می کشید و نفس هایش به شماره افتاده بود، آغاز کرد و در حقیقت فضایی بسیار مناسب برای سبک موسیقی House بود تا بتواند عرض اندام کند.

در همان سال ها بود که یک آهنگساز شهر شیکاگو به نام فرانکی ناکلز (Frankie Knuckles) توانست با ترکیب سینت، پاپ، دیسکوی کلاسیک و همچنین موسیقی الکترونیک اروپایی یک ترکیب زیبا، شنیدنی اما عجیب، یک سبک تازه در موسیقی به نام موسیقی هاوس را ایجاد کند و به این دلیل به هاوس (House) مشهور شد که برای اولین بار در یک باشگاه به نام Warehouse در شهر شیکاگو، نواخته شد.

 

نقش اصلی شکل گیری موسیقی هاوس و جهانی شدن این سبک موسیقی

به این موضوع اذعان کردیم که سبک موسیقی دیسکو در دوران حیات خود فراز و فرودهای زیادی را مشاهده کرد و شاید بیراه نباشد اگر بگوییم مهم ترین و اصلی ترین تأثیری که این سبک از موسیقی می توانست بر دنیای موسیقی داشته باشد، فراهم کردن یک زمینه کاملاً مناسب برای شکل گیری سبک موسیقی هاوس بود و مهم ترین قطعه موسیقی که در این شکل گیری نقش خیلی کلیدی ایفا می کرد قطعه Feel Love از Donna Summer بود.

با انتشار این آهنگ سبک هاوس به نوعی جهانی خودش را به مردم اعلام کرد و از گردهمایی های متفاوتی که در شهرهای آمریکا بود به شهرهای دیگر کشورها مانند فرانسه، انگلیس و حتی توکیو در ژاپن هم رسید. یکی از موارد و نکات جالب توجه در مورد مهاجرت این سبک از موسیقی از آمریکا به انگلیس این بود که نوازنده های انگلیسی در واقع یک تعریف خاص از موسیقی هاوس برای خودشان ارائه داده بودند که با اضافه کردن یک سری ویژگی های خاص، توانستند جان تازه تری را به کالبد خسته این سبک از موسیقی ببخشند.

 

House music

 

در فرانسه هم سبک موسیقی House به خوبی توانست با آثاری که از طرف گروه دفت پانک (Daft Punk) عرضه شده بود، خودنمایی کند در واقع می توان اینگونه بیان کرد که سبک موسیقی هاوس در کشور فرانسه به نسبت کشور آمریکا و حتی انگلیس تحت تأثیر سنت های کلاسیک دیسکو قرار بگیرد و در حقیقت این فیلترها و افکت های صوتی است که یک رنگ فرانسوی به این سبک از موسیقی می بخشد.

 

تفاوت هایی که بین سبک موسیقی موسیقی هاوس و تکنو وجود دارد

یکی از شباهت هایی که بین سبک موسیقی تکنو و موسیقی هاوس وجود دارد این است که هر دو رقص الکترونیکی هستند و به طور معمول در کلوپ های شبانه مدرن نواخته می شوند که عمدتاً برای سرگرمی و رقص مورد استفاده قرار می گیرند که توسط دی جی ها و با استفاده از دستگاه mixset DJ نواخته می شود. اما با تمام تفاسیری که بیان کردیم بین این دو سبک از موسیقی تفاوت هایی هم وجود دارد که در ادامه این مقاله به این تفاوت ها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

 

سبک موسیقی هاوس

پیدایش این سبک از موسیقی همان طوری که در بالا به آن اشاره کردیم در دهه 80 میلادی از ایالت ایلینویز و شهر شیکاگو آمریکا بود که بیشتر تحت تأثیر موسیقی دیسکو به وجود آمد. موسیقی هاوس از برخی ویژگی های اثرات الکترونیکی و یا آواز و همچنین کپی کردن سازهای کوبه ای به خصوص درام باس در هر ضرب، تشکیل شده است. در واقع می توان این سبک از موسیقی را به سادگی از طریق درام ضرب در ضرب تولید شده توسط یک ماشین درام، از دیگر EDMS متمایز نمود.

 

سبک House

 

سبک موسیقی تکنو

در بحث سبک موسیقی تکنو می توان به این موضوع اشاره کرد که پیدایش این سبک از موسیقی از میشیگان آمریکا و در دهه 80 میلادی بود که تحت تأثیر قرار گرفته توسط رقص الکترونیک و همچنین موسیقی های بعد از سبک دیسکو بود. ابزاری که در این سبک از موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد معمولاً شامل ماشین آلات درام، کیبورد، ترتیب سنج و همچنین سینتی سایزر است. اما امروزه این سبک موسیقی بیشتر در کلوپ های شبانه و خانه های دیسکو شنیده می شود.

 

تفاوت بین موسیقی هاوس و تکنو

مواقعی که در خانه های تکنو، موسیقی می شنویم تشخیص اینکه این موسیقی از نوع تکنو و یا موسیقی هاوس است، یک مقدار سخت و دشوار است و شاید یکی از دلیل های آن این است که این دو نوع موسیقی متعلق به رقص الکترونیکی است و امکان دارد که یکسان فرض شوند. اما به هر حال تفاوت هایی هم دارند.

  • منشأ پیدایش سبک تکنو در میشیگان است اما موسیقی هاوس از ایالت ایلینویز است.
  • ابزارهایی که در این دو سبک استفاده می شود یکسان است اما تفاوتی اصلی این است که سبک تکنو از کیبورد استفاده می کند.
  • موسیقی هاوس تأثیر گرفته از سبک های موسیقی دیسکو است اما موسیقی تکنو تأثیر گرفته بعد از موسیقی های سبک دیسکو است.

با تمامی این تفاسیری که بیان شد مردم زمانی که به کلوپ های شبانه مراجعه می کنند فقط می خواهند از بودنشان در آن مکان لذت ببرند و دی جی ها چه سبک تکنو و چه سبک هاوس را پخش کنند خیلی برای آنها اهمیت چندانی ندارد.

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

فرم ورود به حساب کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ همین الان ثبت‌نام می کنم