بررسی و شناخت فرکانس Side / Mid

یکی از مباحث ساده اما در عین حال پیچیده، درک درست Mid / Side (مید ساید) است. با درک صحیحی از این موضوع، در رکورد و میکس‌هایتان می توانید تصمیم های زیرکانه و بهتری برای صدا دهی و جانمایی سازها، اتخاذ کنید. در این مقاله فقط در مورد سیستم صوتی Stereo صحبت می کنیم و سیستم های دالبی چند اسپیکره رو پوشش نمی دهیم. در ادامه با بیتستان همراه باشید

 

در ادامه عناوین زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • تفاوت مونو و استریو
  • صدای استریو چیست؟
  • مونو چیست؟
  • مید ساید چیست؟
  • فرکانس میدرنج

 

آنچه در مورد فرکانس میدرنج باید بدانید

سیستم های صوتی که به عنوان ابزار میکس مورد استفاده افراد هستند، از دو عدد اسپیکر برای پخش صدا استفاده میکنند.هر صدایی که از سیستم صوتی می شنوید، از دو باند به صورت همزمان خارج و پخش می شود. فعلاً فرض ما بر این است که Panning روی حالت مرکزی قرار دارد و هیچ صدایی به سمت چپ یا راست جانمایی نشده است.

 

در ادامه بخوانید : بررسی و آموزش کامل پنینگ در موسیقی به همراه راهنمای فارسی

 

مونو چیست؟ | فرکانس میدرنج

 

در ادامه بخوانید : بررسی تاثیر موسیقی بی کلام بر روی زندگی

 

تفاوت مونو و استریو

یک منبع صدایی می‌تواند مونو یا استریو باشد. صدای مونو، از هر دو اسپیکر به صورت یکسان پخش می شود و به همین خاطر همیشه وسط است، اما صدای استریو از دو اسپیکر به صورت همزمان پخش و غیر متمرکز شنیده می شود. پس عملاً مونو که یک صدای تک باندی است و کانال چپ و راست مجزا ندارد، و در هنگام پخش، یک صدای استریویی محسوب می شود با این تفاوت که باند چپ و راست آن کاملاً یکسان هستند.

 

در ادامه بخوانید : معرفی 5 زن برتر تنظیم کننده و بررسی موضوع زنان در موسیقی

 

صدای استریو چیست؟

در پاسخ به سوال صدای استریو چیست؟می‌توان گفت که صدایی است که از دو باند چپ و راست تشکیل شده و یکی از باندها در اسپیکر چپ و دیگری در اسپیکر راست پخش می شود.

 

تفاوت مونو و استریو

 

مید ساید چیست؟

مید ساید در تعاریف صدای استریو چیست؟ و مونو چیست؟ تعاریف بالا زمانی معنا پیدا میکند که منبع صوتی ما استریو است و حتما باند چپ و راست مستقل و متفاوتی داشته باشد.

  • مید ( Mid )
  • ساید ( Side )

مید (Mid):

تمام فرکانس هایی که در بُرشِ زمانی مشخص، در هر دو باند چپ و راست مشترک و یکسان هستند، مید را تشکیل می دهند و از مرکز شنیده می شوند (دقیقا شبیه به مونو)

ساید (Side):

تمام فرکانس هایی که در یک زمان مشخص، در باندهای چپ و راست مستقل از هم هستند و هیچ اشتراکی ما بین شان نیست، ساید را میسازند و از هر دو باند شنیده می شوند.

مثال

فرض کنید در مبحث فرکانس میدرنج برای یک قطعه ی موسیقی، آکوردهای پیانو رو دو بار رکورد کرده اید که یکی رو به راست و دیگری رو به چپ Pan کردید. اگر در یک ثانیه مشخص، آکورد دو ماژور (دو می سل) رو در اکتاو ۴، یک بار برای باند چپ و بار دیگر برای باند راست بنوازید، صدای تشکیل شده در مرکز شنیده می شود، چون فرکانس هر دو آکورد کاملا یکسان و مشترک هستند. این صدا مید خواهد بود و کاملاً وسط شنیده می شود.

 

توجه داشته باشید

اما اگر همین کورد دو ماژور رو یکبار برای باند چپ در اکتاو ۴ و بار دیگر به صورت معکوس دوم (سل دو می) در اکتاو ۵، برای باند راست رکورد کنید، نتیجه به طور شگفت انگیزی استریو می شود و در دو باند به صورت واید و عریض شنیده خواهد شد.

 

در ادامه بخوانید : بررسی و شناخت موضوع فیز چیست؟ به همراه توضیحات تکمیلی

 

نتیجه گیری در مورد فرکانس میدرنج

پس هرچقدر فرکانس های یکسان در تنظیم بیشتر باشند و همپوشانی آنها در مقطع های زمانی مشخص، بیشتر باشد، صدای نهایی مونو و میدتر شنیده خواهد شد و هرچقدر در مقطع های زمانی مشخص، از بازه ی فرکانسی متنوع تری استفاده شود، موزیک استریوتر و بازتر شنیده می شود.

صدای استریو چیست؟

حرف آخر

در گذشته به مید Sum (جمع یا اشتراک فرکانسی) و به ساید Differ (افتراق یا تفاوت فرکانسی) گفته می شد.

 

گردآورنده : مسرور شیدایی

4.1/5 - (7 امتیاز)

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی