در این مقاله می خواهیم به ساده ترین زبان ممکن به پرسش هدروم چیست پاسخ دهیم. به هیچ عنوان از اهمیت هدروم نمی توان گذشت و در صورت رعایت نکردن به نکات موجود مشکلات فراوانی را برای میکس شما فراهم می کند.

 

هدروم چیست

وقتی شما میکس نهایی را انجام می دهید باید فضایی را بین 3 تا 6 دسیبل از نظر لودنس را برای مهندس مسترینگ فراهم کنید که بتواند به سادگی فرایند مسترینگ را انجام دهد. توجه داشته باشید که میکس نهایی شما باید -3 دسیبل باشد. در واقع نباید میکس را طوری انجام دهید که به ولوم نهایی و به RMS برسید. ما در مقاله ای جداگانه به مباحث Rms چیست و Lufs چیست پرداخته ایم. برای درک بیشتر این مقالات را مطالعه بفرمایید.

 

نکته قابل توجه

توجه داشته باشید در میکس و مسترینگ دیجیتال نباید بلندی صدای شما از 0 دسیبل بالا بزند در غیر این صورت پروژه میکس شما دیستورت می شود و در اصطلاح Clipping اتفاق میوفتد و خرابی صدا اتفاق میوفتد. و اغلب برای جلوگیری از این اتفاق در لاین مستر پروژه میکس از انواع لیمیتر ها استفاده می شود.

نکته دیگر این است که در بحث مسترینگ هم نباید طوری انجام شود که داینامیک و نرمی صدا از بین برود که باعث می شود گوش نوازی آهنگ از دست برود و شنونده از شنیدن آن لذت نبرد.