آموزش ساخت ملودی [9 نکته مهم و اساسی که باید بدانید]

آموزش ساخت ملودی [9 نکته مهم و اساسی که باید بدانید]

اگر نمی دانید ملودی چیست و می خواهید آموزش ساخت ملودی را یاد بگیرید و نمی دانید از کجا شروع کنید ، این پست به شما کمک می کند تا به بهترین نتایج برسید. گوش‌دادن به موسیقی همیشه آرامش‌بخش است و بسیاری از افراد هستند که با گوش‌دادن به موسیقی می‌توانند احساسات خود را منتقل کنند و زمانی که شما یک قطعه موسیقی را گوش می‌دهید همیشه بخشی از آهنگ یا آوای آن موسیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و جالب است بدانید که یک قطعه موسیقی از چندین بخش ملودی، ریتم، فرم، ترانه و هارمونی تشکیل شده است.

music

این اجزا در کنار یکدیگر یک شاهکار موسیقی را خلق می‌کند که می‌تواند تا مدت‌ها در ذهن شنونده به یاد بماند به‌خصوص که این ترانه را یکی از خواننده موردعلاقه شما خوانده باشد. ما قصد داریم در این مقاله به یکی از بخش‌های موسیقی به نام ملودی بپردازیم و اجزا مختلف آن را برای شما بیان کنیم و شما را راهنمایی کنیم که چگونه یک ملودی دلنشین را بنویسید.

 

ملودی چیست؟

ساخت موزیک یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های هنری است که افراد زیادی به آن علاقه دارند و در این رشته فعالیت می کنند. برای ساخت یک ملودی شما باید برخی از نکات را رعایت کنید و بدانید که چگونه و کجا نت‌ها را در کنار هم قرار دهید. در واقع ساخت ملودی یعنی دنباله‌ای از نت‌ها است که در یک قطعه موسیقی پخش یا خوانده می‌شود به طور ساده‌تر می‌توان گفت تن و لحن صدا می‌شود ملودی حرف‌زدن شما، حال در آهنگ‌سازی هم تن آهنگ و نحوه قرارگیری زیروبم‌ها در کنار یکدیگر را ملودی می‌گویند.

 

آموزش ساخت ملودی چیست

 

یک ملودی ساده از یک عبارت موسیقایی تشکیل شده باشد و صرفاً از چند نت کوتاه در آن استفاده شده است. ولی برخی از ملودی‌ها پیچیده ترهستند و ممکن است نت‌های پیچیده‌تری داشته باشد. ملودی در واقع می‌تواند به هر صدایی که از انسان یا سازهای مختلف است، گفته شود.

ملودی از هر سازی می‌تواند تولید شود یا حتی می‌تواند از آوای درونی صدای انسان باشد. یک ملودی خوب و دلنشین می‌تواند نظر مخاطب خود را جلب کند و به‌خوبی در ذهن ماندگار شود. حتی ملودی می‌تواند بیانگر یک صحنه فیلم یا حس یک خواننده باشد و شما را تحت‌تأثیر قرار دهد.

افرادی که در عرصه آهنگسازی فعالیت می‌کنند، برای ساخت یک ملودی در واقع داستان‌سرایی می‌کند تا حس را به مخاطب انتقال دهد، حسی که می‌تواند از درونیات ملودی ساز باشد و پیرو قاعده و قانون خاصی نیست برخی از آهنگ‌سازان به این اصل معتقد هستند که ” زیبایی ملودی در زیر پا گذاشتن قوانین و قانون است! ” این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است که یک آهنگساز در تمامی سبک های موسیقی فعالیت داشته باشد که با ایجاد خلاقیت بتواند ملودی های زیبایی را خلق کند.

 

مدل‌های مختلف ملودی

به‌طورکلی ملودی از دو جز زیروبم تشکیل شده است، یعنی هر نت با فرکانس متمایز خود می‌لرزد که میزان صدای آن را تعیین می‌کند اگر فرکانس آن پایین باشد می‌گویند نت آن بم است و اگر فرکانس آن بالا باشد، اصطلاح نت زیر را به کار می‌برند. وجود این زیروبم‌ها در کنار هم یک ملودی را زیبا می‌کند و هارمونی به یک قطعه می‌پردازد. یک آهنگ‌ساز می‌تواند یک ملودی را بر سه‌پایه بسازد که در ادامه به جزییات بیشتری در این رابطه خواهیم پرداخت.

speaker

ملودی‌های مبتنی بر آکورد

برخی از ترانه‌سراها فرایند ملودی‌نویسی خود را با نوشتن یک‌سری تغییرات آکورد آغاز می‌کنند. سپس ملودی‌هایی را بر اساس آهنگ‌های آکورد می‌سازند. هر نت تشکیل‌دهنده هر آکورد است. اگر نمیدانید مراحل ساخت آهنگ چیست کلیک کنید.

 

ملودی‌های مبتنی بر مقیاس

ملودی‌های مبتنی بر مقیاس از نت‌هایی در یک مقیاس یا حالت خاص تشکیل شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، یک ملودی سی ماژور ممکن است فقط از نت‌های موجود در مقیاس سی ماژور استفاده کند که با امضای کلید بدون نت‌های تیز یا صاف مشخص می‌شود. مقیاس‌های ماژور و مینور معمولاً شامل هفت نت هستند یا ممکن است برخی از مقیاس‌های فرعی حاوی تعداد بیشتری هستند باشد. اما می‌توانید با استفاده از نت‌های کمتر، ملودی عالی بسازید.

 

ملودی‌های مبتنی بر مقیاس

 

ملودی‌های یکنواخت

از نظر فنی، ملودی‌ها می‌توانند الگوهای ریتمیک یکنواخت نیز باشند. برخی از ملودی‌های آوازی هیپ‌هاپ، مانند ضرب‌آهنگ‌های رقص در برخی از آهنگ‌های EDM، در این دسته قرار می‌گیرند. این بدان معنا نیست که هر ضرب درام به‌عنوان ملودی آهنگ به‌حساب می‌آید، اما اگر هیچ صدای تندی در بالای آن وجود نداشته باشد، یک الگوی ریتمیک می‌تواند به‌عنوان ملودی برای بخشی از آهنگ عمل کند.

 

نکات مهم برای نوشتن یک ملودی

شک نکنید که اگر نکاتی که در ادامه به شما خواهیم گفت را به درستی و البته با کمی خلاقیت در نظر بگیرید قطعا به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا خواهید کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این راستا کسب کنید.

چیدمان صحیح آکوردها

بهتر است روند نوشتن ملودی خود را با بداهه‌نوازی روی مجموعه‌ای از تغییرات آکورد شروع کنید.

توازن ملودی شما باید یکسان باشد

بهتر است که برای ساخت یک قطعه هنری از یک ترکیب واحد مینور یا ماژور استفاده کنید. ترکیب این دو تکنیک بیشتر برای آهنگ‌های پاپ استفاده می‌شود. توازن یعنی ملودی ابتدایی آهنگ با ملودی میانی یا انتهایی موسیقی شما هماهنگ باشد.

در واقع باید طوری ملودی بنویسید که بخش ابتدایی کار خیلی بالا (زیر) یا خیلی بم (پایین) نباشد. شما با این کار می توانید توازن را در ملودی خود ایجاد کنید و اینکار باعث دلنشین شدن کار شما می شود و هر خواننده ای میتواند ملودی شما را به راحتی اجرا کند.

برای ساخت ملودی برنامه داشته باشید

درست است که می‌گویند که بهتر است موسیقی را در حالت رهای خود بنویسید؛ ولی اگر برای نوشتن آن برنامه داشته باشید و یک تفکر کلی‌نگری داشته باشید، ملودی‌های بهتری می‌نویسید. سعی کنید ابتدا ملودی کورس آهنگ خود را بنویسید. در اینجا منظور از کر آهنگ بخشی است که در هر آهنگی چند بار تکرار می شود سپس بقیه کار را بسازید. به این فکر کنید که چه نوع شعر یا ملودی‌های پیش از کورس به بهترین نحو در خدمت گروه کر (کورس) است. برای اینکه با فرق ورس و کورس در موسیقی آشنا شوید کلیک کنید.

 

برای ساخت ملودی برنامه داشته باشید

 

نقطه کانونی در ملودی خود داشته باشید

نقطه کانونی نت بلندی است که یک خط ملودیک یک‌بار آن را لمس می‌کند. مطمئن شوید که بالاترین نت در محدوده صدای خواننده شما قرار می‌گیرد. اگر اینطور نبود حتما آن بخش از ملودی را تصحیح کنید. البته این موضوع بین تن صدای مرد و زن متفاوت است.

برای نوشتن خطوط گام‌به‌گام از چندین جهش استفاده کنید

اکثر ملودی‌های آوازی از حرکت گام‌به‌گام پیروی می‌کنند. این بدان معناست که بیشتر نت‌ها با نتی دنبال می‌شوند که فقط یک گام یا یک مرحله کامل بالا یا پایین را پیروی می‌کند درصورتی‌که بهترین قطعات جهش گام را لحاظ کرده است و به‌درستی از آن استفاده می‌کند.

با تغییر اندک در عبارات ملودی خود را زیبا کنید

اگر یک عبارت موسیقایی کوتاه به ذهنتان خطور کرد، آن را تکرار کنید و هر بار نت‌ها یا ریتم را کمی تغییر دهید. سعی کنید در هر تکرار آکورد، یک نت متفاوت وارد کنید، یا مقداری همگامی به الگوی ریتمیک اضافه کنید.

نسخه ملودی خود را با نقطه مقابل آن آزمایش کنید

به‌جای اینکه یک خط ملودیک را روی یک آکورد بنویسید، دو ملودی بنویسید و آنها را در هم تلفیق کنید. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزار آهنگسازی (DAW) استفاده کنید و می‌توانید یک خط ملودیک بگذارید و سپس با خط دوم که در بالای آن قرار دارد آزمایش کنید. اگر میخواهید با بهترین برنامه آهنگسازی آشنا شوید کلیک کنید.

 

نسخه ملودی خود را با نقطه مقابل آن آزمایش کنید

 

بدون ساز ملودی خود را بنویسید

نوشتن دور از یک ابزار یک راه عالی برای ایجاد خلاقیت یا پشت سر گذاشتن بلوک نویسنده است. سعی کنید ردیف‌های آوازی را در یک برنامه ضبط در تلفن هوشمند خود بخوانید. سپس به ساز خود را در دست بگیرید و آن را تست کنید. برای اینکار می توانید از برنامه های ضبط صدا استفاده کنید تا هر لحظه که ایده ای به ذهنتان خطور کرد آن را ضبط کنید.

از هنرمندان موردعلاقه خود الگوبرداری کنید
آهنگ‌های موردعلاقه خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و سعی کنید ملودی‌هایی که شما را به خود جذب می‌کند، شناسایی کنید. سپس، برخی از تکنیک‌های آن را در ملودی خود استفاده کنید. در ضمن اگر می خواهید به صورت حرفه ای ملودی سازی و تنظیم آهنگ رو یاد بگیرید روی این لینک کلیک کنید.

 

نتیجه‌گیری

همان‌طور که اشاره کردیم نوشتن ملودی یک حس عمیق می‌خواهد و مانند شعرنویسی باید روحیات این کار را داشته باشید تا بتوانید احساسات درونی خود را بر روی نت‌ها و آکوردها پیاده‌سازی کنید.

برای نوشتن ملودی مهم‌ترین نکته این است که شما باید این کار را با تمام حس عمق وجودتان انجام دهید. برخی از افراد فکر می‌کنند که باید یک ملودی منحصربه‌فرد و خاصی را بنویسند که تابه‌حال آهنگ‌سازی آن را ننوشته است، درصورتی‌که این‌طور نیست. در عرصه آهنگ‌سازی باید این نکته را به یاد داشته باشید که قطعات از قبل به وجود آمده‌اند؛ ولی شما باید بهترین آن‌ها را کشف کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

برای دسترسی به فایل های رایگان و اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز وارد کانال تلگرام شوید.

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد