راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس

گیتار بیس که به انگلیسی به آن Bass Guitar هم گفته می شود در اصل یک نوع ساز زهی است که صدای آن به وسیله آمپلی فایر یا تقویت کننده الکتریکی تقویت می شود. از گیتار بیس بیشتر برای تولید صداهایی با تُن و فرکانس پایین مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس را تقدیم حضورتان خواهیم کرد.

 

راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس

 

راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس

این نوع گیتار از نظر ظاهر خیلی شبیه به گیتار الکتریک است اما تفاوتی که با این گیتار دارد این است که بدنه آن بزرگ تر است. دسته و میزان بندی آن بلندتر است و به طور معمول سیم هایی که روی Guitar Bass قرار دارد چهار سیم است که البته در برخی موارد هم 5 یا 6 سیم است که از نظر تُن یک اکتاو پایین تر از گیتار الکتریک و در محدوده بیس، کوک می شود.

 

 

اهمیت سیم گیتار بیس تا چه اندازه است؟

 

گیتار بیس

 

در واقع این نوع گیتارها به گونه ای طراحی و تولید شده اند که بتوانند فرکانس های بیس عمیقی را ایجاد و به موسیقی انرژی مضاعفی بدهند و در حقیقت سیم گیتار بیس تفاوت بزرگی را در تُن صدای ساز شما ایجاد خواهد کرد.

می توان اینگونه گفت که سیم ها یکی از عناصر مهم در صدای گیتار بیس به شمار می رود و با توجه به اینکه تنوع مدل های سیم در بازار بسیار زیاد است به طور حتم به هنگام انتخاب کردن دچار سردرگمی خواهید شد و هر کدام از سیم هایی که روی گیتار سوار هستند یک نوع صدا را ایجاد می کنند.

به طور مثال برخی از سیم ها صدای گرم تری دارند و از آن طرف صدای بم آنها هم پُرتر و حجیم تر است و بیشتر در سبک هایی مانند جاز و راک کاربرد دارند. برخی دیگر از سیم های گیتار بیس صدای روشن تری را ارائه می دهند و پانج آنها زیادتر است و در سبک هایی مانند پاپ، کانتری، راک و غیره کاربرد دارند.

در مقاله راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس ، می خواهیم به این موضوع بپردازیم که سیم گیتار بیس از چه چیزی ساخته شده، چطور کار می کند و تفاوت هایی که در آن وجود دارد وابسته به چه عواملی است و در کل یک راهنمایی در مورد خرید سیم این نوع گیتار. در ضمن اگر میخواهید راهنمای جامع خرید گیتار بیس هم دسترس داشته باشید وارد لینک مرتبط شوید.

 

ضخامت سیم گیتار بیس

 

گیتارهای بیس

قطعاً یکی از عوامل مهم که می تواند در تُن صدای گیتار بیس و همچنین عملکرد اجرایی آن تأثیرگذار باشد، ضخامت سیم آن است که به طور حتم تفاوت زیادی را می تواند به هنگام نواختن در صدای گیتار ایجاد کند. یکی از این سیم ها که خیلی از نوازنده ها به آن اشاره می کنند سیم می در کوک استاندارد است. به طور مثال اگر شخصی بگوید: من از سیم 105 در گیتارم استفاده می کنم، به این معنا است که ضخامت سیم گیتار بیس آن 105 است.

 

شاید از خودتان بپرسید که چه فرقی می کند که ضخامت سیم کم باشد یا زیاد؟

یکی از مواردی که می توان به آن اشاره کرد این است که هر چه ضخامت سیم گیتار بیس بیشتر باشد به طور حتم کشش سیم هم بیشتر خواهد بود و هر چه کشش سیم گیتار بیشتر باشد از آن طرف انگشت گذاری روی آن هم مشکل خواهد بود.

پیشنهاد ما در وهله اول برای اشخاصی که تجربه کافی در نواختن این نوع گیتارها ندارند این است که از سیم های با کشش پایین استفاده کنید تا انگشتان شان قدرت لازم را برای ضربه زدن به آن داشته باشند. این نوع سیم های با کشش بالا بیشتر برای نوازنده های مطرح و حرفه ای کاربرد دارد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر نیاز به عوض کردن ضخامت سیم گیتار بیس خود پیدا کردید این امکان وجود دارد که گردن گیتارتان نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد.

 

هسته سیم گیتارهای بیس

 

گیتار

هسته در واقع همان مرکز سیم است و به طور معمول جنسی از فلز دارند. اطراف این هسته سیم های دیگری پیچیده شده تا ضخامت آنها بیشتر شود. در این بین می توان گفت که دو نوع مدل هسته سیم گیتار بیس وجود دارد:

  • Round: این نوع هسته ها این توانایی را دارند که تُن صدای حجیم تری را تولید کنند که صدالبته انعطاف بیشتری هم دارند.
  • Hex: این نوع هسته یکی از رایج ترین نوع هسته به شمار می رود و به حلقه های برنجی متصل می شوند و صدای آن صدایی روشن تر، پایدارتر و از همه مهم تر اینکه کشش سخت تری هم دارند.

 

ساختار کلی سیم گیتار بیس

شاید تصور کنید که ساختار سیم این نوع گیتارها یک مقدار پیچیده باشد اما واقعیت این است که تمامی عناصر به صورت کاملاً ساده در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا صدای ساز شما شکل گرفته شود. به طور مثال در میانه سیم این گیتار یک سیم فلزی قرار گرفته که به یک حلقه برنجی وصل شده است. در حقیقت این حلقه همان چیزی است که سیم گیتار را در قسمت خرک پایینی که به آن بریج هم گفته می شود، نگه می دارد.

اطراف این سیم فلزی یک سیم دیگر در بر گرفته که انگشتان نوازنده آن را لمس می کند. همین شکل ساده که در تمامی اجزاء وجود دارد و در کنار هم به این سادگی قرار گرفته باعث می شود تا هر مدل سیم صدایی خاص و منحصر به فردی را اجرا کند.

 

سیم پیچ ها در گیتار بیس

 

تعویض گیتار بیس

باید عنوان کرد که سیم هایی که در گیتار بیس وجود دارد تفاوت زیادی با سیم های گیتار معمولی ندارد اما تنها فرقی که می توان برای این نوع گیتارها بیان کرد این است که سیم های گیتار بیس یک مقدار ضخیم تر هستند و در ساخت آن از ترکیباتی مانند فولاد، نیکل و یا فولاد خالص استفاده شده است. به عنوان نمونه سیم هایی که در این گیتارها قرار دارد انواع مختلفی دارد که رایج ترین آنها سیم های Roundwound است که در سبک هایی مانند کانتری، راک و حتی جاز استفاده می شود. همچنین سیم های دیگری هم وجود دارد به نام flatwound که از نظر استفاده در گیتار بیس خیلی رایج تر از گیتارهای کلاسیک است.

می توان اینگونه بیان کرد که این سیم ها برای گیتارهای بیس بدون فرت خیلی ایده آل ترند به خاطر اینکه هم صدای بهتر و هم طول عمر بالاتری دارند. یکی از سیم های بیس که در آنها یک بافت نایلونی روی سیم قرار گرفته سیم های tapewound است و جزء موارد نادر و خاص است که این مورد باعث کوتاه شدن میزان decay می شود.

سیم گیتار بیس هم به مانند سیم گیتارهای آکوستیک و الکتریک دارای پوشش هستند. از جمله این سیم های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیم Roundwound که رایج ترین نوع است.
  • سیم Half Round برای تُن صدای گرم استفاده می شود.
  • سیم Flatwound برای کاهش نویز انگشت گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و دارای صدای گرم و ملایم است.
  • سیم Tapewound دارای پوشش خارجی از جنس نایلون است که مقداری کوتاه decay ارائه می دهد.

 

مواد سازنده گیتار بیس

 

سیم های گیتار بیس

سیم هایی که در این نوع گیتار استفاده می شود به خصوص دو نوع اصلی دارای سیم پیچ هایی از جنس فولاد – نیکل یا فولاد خالص ضد زنگ است. سیم هایی که جنس آن از فولاد – نیکل است صدای ملایم تری به نسبت سیم هایی که از جنس فولاد خالص هستند، ارائه می دهند.

یکی از دلیل هایی که از این فلزها برای سیم های گیتار بیس الکتریک مورد استفاده قرار می گیرد این است که این فلزها فرومغناطیسی هستند. این به این معناست که ارتعاش آنها به وسیله یک پیکاپ مغناطیسی شناسایی و انتقال داده می شود. در چند سال اخیر هم شرکت ها و کمپانی های متفاوت و متعددی شروع به ساخت سیم هایی از جنس کوبالت و دیگر فلزها کردند که نسبت به سیم های دیگری که از جنس فولاد یا فولاد – نیکل ساخته می شد خروجی و شفافیت بیشتری را ارائه می دهند.

  • فولاد: سیم هایی که با این فلز ساخته می شود دارای تُن صدای بسیار روشن هستند.
  • آلیاژ فولاد – نیکل: سیم های گیتار بیس که با ترکیب این فلزها ساخته می شود دارای تُن صدای روشن هستند.
  • نیکل خالص: سیم هایی که با نیکل خالص ساخته می شوند تُن صدای گرمی را به مخاطب ارائه می دهند.

 

پوشش دهی

سیم های دیگری هم وجود دارد که در گیتارهای بیس مورد استفاده قرار می گیرد که دارای پوشش هستند که از یک پوشش فوق العاده نازک روی سیم این نوع گیتارها استفاده شده تا از زنگ زدگی و زنگ خوردگی سیم ها جلوگیری کند. سیم هایی که دارای پوشش هستند به نسبت بقیه سیم ها که بدون پوشش هستند، هم دارای عمر بسیار بالاتری هستند و هم قیمت بالاتری دارند.

 

چند وقت یک بار بایستی سیم گیتار بیس را عوض کرد؟

اگر این سوال را از هر نوازنده ای بپرسید امکان دارد یک پاسخ متفاوت دریافت کنید و در کل می توان بیان کرد که این موضوع به صورت کامل وابسته به شخص نوازنده است. به طور مثال اگر به زنگ صدای ساز اهمیت فراوان می دهید حتماً لازم است که بیشتر سیم های گیتار خودتان را تعویض کنید یا اگر کنترل های تُن صدای گیتار و یا آمپلی فایر خودتان را طوری تنظیم کنید که تُن صدای تیره و فاقد فرکانس بالا از ساز بگیرید، دیگر لازم نیست که دائماً به فکر تعویض سیم های گیتار بیس باشید.

اگر مدام در حال اجرای زنده برنامه هستید و با تعریق دست بسیاری مواد شیمیایی، روغن، اسید و نمک تولید می کنید به نسبت کسی که هر چند وقت یک بار در استودیو برنامه اجرا می کند، باید سیم های گیتارتان را تعویض کنید. امیدواریم از راهنمای کامل خرید سیم گیتار بیس لذت برده باشید.

 

4/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد