فضاسازی آهنگ یکی از اصول اولیه برای فضا سازی ، پروژه آهنگسازی شماست. که به واسطه این پارامتر می توانید هر سازی را در نرم افزار آهنگسازی به سمت راست یا چپ ، باند یا اسپیکر خود منتقل کنید. در واقع یکی از الزامات فضاسازی آهنگ شما Pan در آهنگسازی است. برای یادگیری تخصصی تر پنینگ در موسیقی روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

اینطور فرض کنید که وارد یک کنسرت موسیقی شده اید و تمامی نوازندگان و همچنین خواننده گروه روبروی شما هستند. هر کدام از آنها در بخشی از سِن و در جایگاهی که قبلا برای آنها تعیین شده ایستاده اند و مشغول اجرای قطعات موسیقی خود می باشند. و خواننده هم اغلب در مرکز گروه موسیقی کار خود را انجام می دهد. پروژه آهنگسازی شما هم باید همین روال را برای شنونده تداعی کند. به مجموعه این تکنینک Pan می گویند. این اتفاق در چندین جهت رخ می دهد که در ادامه به معرفی همه جهات خواهیم پرداخت.

  • راست
  • چپ
  • مرکز
  • عریض ( Wide )

 

نکته قابل توجه

این تکنیک را می توانید در نرم افزار آهنگسازی که انتخاب کرده اید به سادگی اجرا کنید. و گاها برای فضاسازی بیشتر از پلاگین های آهنگسازی برای این ترفند استفاده می شود.

 

نتیجه گیری

امیدواریم با این تعریف ساده از Pan در آهنگسازی توانسته باشیم یک تصویر کلی از این تکنیک در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.